За останні два десятиліття в індивідуальному будівництві суттєво змінилися погляди на влаштування підвалу та цоколя – їх нерідко стали утеплювати. Навіщо це потрібно, та як грамотно провести роботи?

Раніше найбільш популярним був стрічковий фундамент з вентильованим підполом, а половину першого поверху зазвичай влаштовували балками. За такої конструкції підстави утеплювати цоколь не має сенсу, адже через вільну циркуляцію повітря температура в підполі все одно швидко зрівняється з вуличною. (Затикати продухи на зиму не можна, оскільки відсутність вентиляції призводить до передчасного руйнування чорнових підлог і опорних балок).

Утеплення фундамента будинку

Інша справа, якщо перекриття у будинку залізобетонні та передбачений житловий або технічний цокольний поверх. Тоді утеплення стіни фундаменту (включаючи цокольну частину) допоможе значно знизити витрати опалення.

Заселений цокольний поверх зводять порівняно рідко, а ось плитні фундаменти стають все популярнішими. І вони, як правило, вимагають утеплення цоколя. Справа в тому, що через високу теплопровідність бетону в крайовій зоні плити виникають містки холоду. Це веде до збільшення витрат на опалення та погіршення мікроклімату у приміщеннях. Крім того, є ризик промерзання ґрунту під будинком та деформації плити та конструкції підлоги силами морозного пучення. Утеплення цоколя ефективно вирішує обидві проблеми.

Шар теплоізоляції, який монтують на зовнішню стінку цоколя, зазнає впливу вологи під час дощів і при таненні снігу. Отже, перевагу слід віддати матеріалам з низьким водопоглинанням.

Варіанти утеплення фундамента будинку

Варіанти утеплення

Утеплення плитами

Утеплення проводиться плитами ЕППС, ППУ або ПІР (екструдований пінополістирол, пінополіуретан, пінополіізоціанурат). Цим вимогам повною мірою відповідають плити з екструдованого пінополістиролу. Об’ємне водопоглинання утеплювача щільністю 45–60 кг/м3 становить не більше 1% (найкращі показники ЕППС — 0,2 %).

ЕППС товщиною 50 мм має опір теплопередачі близько 1,4 м2 • °С/Вт. Залежно від кліматичних умов регіону та вимог щодо теплозбереження використовують плити завтовшки 50–100 мм. При монтажі між утеплювачем та вимощенням слід залишити зазор величиною не менше 50 мм для компенсації сезонних рухів ґрунту.

Утеплений плитами з ЕППС цоколь можна оштукатурити тонким (не більше 20 мм) шаром скловолоконної сітки, приклеєної до ЕППС спеціальним клеєм. Інший популярний варіант обробки – цокольні панелі з металу, пластику або композитів, які кріплять до решетування з оцинкованої сталі або алюмінію (переважний другий варіант). Обрешітку фіксують на цоколі дюбелями крізь утеплювач.

Напилення пінополіуретану

Щільний двокомпонентний пінополіуретан, що напилюється машинним способом, міцно зчіплюється з бетонною поверхнею. Він добре ізолює тепло, а по водовідштовхувальних властивостях лише трохи поступається пінопластовим плитам.

Перед напилюванням ППУ потрібно захистити сусідні конструкції від забруднення

Як зменшити тепловтрати будинку? Зазначимо, що при товщині більше 50 мм технологія напилення виявляється занадто трудомісткою (необхідно нанести кілька шарів з повним проміжним сушінням) і нерентабельною. Тобто матеріал розрахований переважно на застосування в помірному та теплому кліматі. При утепленні поліуретанової піною спочатку до поверхні кріплять профілі обрешітки під обшивку/оздоблення або кронштейни для їх монтажу, а потім напилюють утеплювач. Як обробку можна використовувати листи на цементній основі, з наступним облицюванням плиткою або каменем або декоративні панелі. ППУ-напилення вигідніше використовувати на великих площах, оскільки фірми-підрядники надають оптові знижки.

Монтаж термопанелей

Одночасно виконати завдання з утеплення та обробки цоколя можна за допомогою так званих термопанелей. Вони є листами пінополіуретану або пінополістиролу товщиною 30-50 мм з приклеєною в заводських умовах клінкерною або фіброцементною (під цеглу, камінь) плиткою. Такі панелі довговічні (розрахунковий термін служби – понад 10 років) і надійно кріпляться до цоколя сталевими дюбелями. Плити з пінопластів високої щільності можна монтувати у два шари.

Якщо питання утеплення та оздоблення фундаменту є актуальним для вашого будинку, звертайтесь до фахівців Локального ремонту у вашому місті.

Локальний Адміністратор

Локальний Адміністратор

Займаюсь пошуком актуальної інформації та перевіркою статей на достовірність. Консультую на сервісі Локальний Ремонт.

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *