Каркасний будинок – хороша альтернатива дому з цегли. Він багато в чому відрізняється від будівлі з масивних цегляних стін, починаючи від способу спорудження і закінчуючи деякими відмінностями в експлуатації. Коли на вітчизняному ринку з’явилися перші такі конструкції, спочатку вони викликали недовіру. Однак незабаром каркасні споруди завоювали велику популярність, чому сприяла висока швидкість будівництва та простота оздоблення.
Перевага каркасного будинку полягає також у легкості розширення, що дозволяє з часом адаптувати його до нових потреб. Крім того, будівлі за каркасною технологією простіше проектувати та легше зводити за стандартом енергоефективних будинків. Каркас може бути виконаний із різних матеріалів: дерево, металопрокат, залізобетон.

Технологія будівництва каркасного будинку
Порівняно з масивними стінами з цегли, легка каркасна конструкція має свої особливості. Відмінності виявляються вже на етапі закладання фундаменту.
- Навантаження на ґрунт каркасним будинком набагато менше, ніж цегляною будовою, тому можна робити вужчі фундаменти, не спираючи на широкі уступи.
- Конструкція з каркасу дає можливість виготовлення так званого економічного стовпчастого фундаменту, який складається зі стійок, розташованих через кожні 2-3 м і нижче рівня промерзання, а також залізобетонної цокольної балки, розміщеної на рівні землі.
- З моменту заливання фундаменту, під час зведення каркасного будинку практично не виконуються мокрі роботи, тому подальші монтажні роботи можна проводити протягом усього року – навіть у зимовий період.
- Структура стелі також відрізняється. Із зрозумілих причин це не може бути важке залізобетонне перекриття, а лише легка конструкція, несучими елементами якої є дерев’яні балки або сталеві профілі.
Каркасний будинок можна експлуатувати без капітального ремонту. Він розрахований не менш як на 50 років, а при правильній експлуатації та обслуговуванні цей термін значно подовжується.
Системи каркасних дерев’яних конструкцій
Будинки на основі каркасу з дерева бувають різних типів. Відмінності між ними полягають у самій конструкції, розміщенні шарів зовнішніх стін та технічних параметрах. Найбільш популярними є:
1. Канадські
Проекти каркасних будинків за канадською технологією відрізняються наявністю перемичок над дверними та віконними отворами. Для фасаду використовують вініловий сайдинг, дерев’яне облицювання, фасадну штукатурку на пінополістирольній основі, облицювання цеглою. Покрівлю прикрашають бітумною або керамічною черепицею. Каркасні будинки за канадською системою випускаються у збірно-модульному вигляді, але їх можна зібрати і на будівельному майданчику.
2. Скандинавські
Будинок, побудований за скандинавською системою, характеризується використанням несучих стовпів завтовшки 45 мм для зведення стін. У цьому способі відсутні перемички, а їхню функцію виконує спеціальна дошка, розташована по периметру будівлі під цоколем. Конструкція обшивається гіпсокартоном, а дах покривають цементною, керамічною чи металевою черепицею. Скандинавські каркасні будинки виготовляються у вигляді збірних елементів.
3. Німецькі
Проекти каркасних будинків за німецькою технологією відрізняються важкою конструкцією, яка забезпечує довговічність, аналогічну до цегляного будинку. Для каркасів використовується масивна деревина КВХ (конструкційна масивна деревина) надзвичайної міцності та підвищеної вогнестійкості. Елементи будинку виготовляють на заводі з особливою точністю. Максимально точно виміряні матеріали високої якості дуже прості в монтажі, виключають помилки при будівництві та дозволяють отримати економічний, екологічний і навіть енергозберігаючий будинок.

Оздоблення каркасного та цегляного будинку: відмінності
Каркасний будинок досить сильно відрізняється від цегляного, тому планувати такий об’єкт слід комплексно, з урахуванням усіх специфічних вимог, що дозволить оптимально використовувати його переваги.
- Теплоізоляція
На практиці немає різниці у можливостях отримання високої теплоізоляції стін у будинках з каркасу та цегли. У дерев’яних каркасних стінах з несучими стійками шириною 15 см коефіцієнт теплопередачі становить близько 0,26 Вт/(м2•К) і його можна легко покращити, додавши додаткові ізоляційні шари зсередини або зовні.
У разі сталевих каркасних конструкцій у лініях профілів утворюються містки холоду, які істотно не впливають на теплоізоляцію всієї стіни, але в цих місцях може конденсуватися водяна пара. Їх потрібно додатково утеплити зовні.
- Звукоізоляція
З цегляних технологій найкращу акустичну ізоляцію дає стіна із силікатних блоків, утеплених мінеральною ватою. Обидва матеріали мають високу здатність гасити звуки. Мінеральна вата, яка використовується як утеплювач зовнішніх стін каркасної будівлі, також забезпечить придушення зовнішнього шуму і гарну ізоляцію суміжних кімнат.
- Оздоблення інтер’єру
Різноманітність технологій цегли дає більшу свободу в оздобленні як внутрішніх приміщень, так і фасаду будівлі. Типовий спосіб оздоблення інтер’єрів у каркасному будинку – обшивка стін гіпсокартоном, яка практично виключає «мокрі» оздоблювальні роботи та дозволяє заселяти приміщення відразу після закінчення робіт.
Слабкою стороною гіпсокартонних листів є їхня низька стійкість до пошкоджень і навантажень. Важкі предмети, наприклад, кухонні шафи, не можна вішати прямо на них. У місцях, де планується таке навантаження, на стіну до каркасної конструкції слід прикріпити додаткові армуючі профілі.
Обшивку стін можна посилити міцнішими гіпсоволокнистими плитами, дерев’яною вагонкою або стіновими панелями, а у вологих приміщеннях на водостійкі гіпсокартонні листи можна наклеїти керамічну плитку.
- Інсталяції
У цій галузі суттєва перевага у каркасної будівлі. Розведення всіх інсталяцій у ньому набагато простіше, ніж у цегляному будинку. Вони просто ховаються під обшивкою стін без необхідності робити борозни. За межі поперечного перетину стіни необхідно виводити тільки каналізаційні труби – через їх великий діаметр.
- Опалення
У каркасному будинку добре працюють повітряні системи опалення, тому що дозволяють миттєво реагувати на зміну потреби в теплі. У випадку із системами водяного центрального опалення необхідно встановити нагрівачі з мінімально можливою тепловою інерцією, а котел повинен бути обладнаний погодною автоматикою, поєднаною з кімнатним термостатом.

Будинок за технологією важкого каркасу має безліч переваг. Ціна проекту каркасної будівлі залежить від якості матеріалів, що використовуються для його будівництва. Однак при зведенні будинку варто вкласти більше, щоб у майбутньому він генерував менші витрати на утримання.
Якщо вам потрібна консультація з питань сучасних технологій спорудження приватних будинків, котеджів, – звертайтесь до фахівців ресурсу Локальний Ремонт. Багаторічний практичний досвід спеціалістів допоможе вам обрати найкращий варіант для будівництва власного житла.
- Ламінат на стіну: плюси і мінуси - 24.03.2023
- Як вибрати фарбу для стін в різних кімнатах - 21.03.2023
- Абсолютно все, що потрібно знати про паркет та його альтернативи - 17.03.2023
0 коментарів