Розповідаємо про фактори, що визначають вибір покрівельних матеріалів, переваги та недоліки сучасних покриттів для покрівлі. Даємо корисні поради щодо вибору.
Вибір покрівельного покриття для будинку або прибудинкової будівлі може бути дуже складним. Варіантів багато: виробники вдосконалюють вже відомі матеріали та розробляють абсолютно нові. Усі вони запевняють, що їхня продукція — найкраща і майже не має недоліків. Але це завжди так. Розглянемо види покрівельних матеріалів для даху та проаналізуємо їх плюси та мінуси, щоб було простіше зробити вибір.

Все про різновиди покрівельних матеріалів
Привабливий вигляд – далеко не найважливіший фактор, що визначає вибір покриття. Є найважливіші моменти, які обов’язково треба врахувати.
- Форма даху. Якщо вона складна конфігурація, підійдуть в повному обсязі види покриттів.
- Навантаження на покрівельну конструкцію. Включає сумарну вагу опадів та вітряне навантаження. До них додають вагу матеріалу. Результат, що вийшов, повинен бути таким, щоб кроквяна система не була перевантажена.
- Експлуатаційні характеристики. Важливими є механічна міцність, надійність, довговічність, пожежобезпечність, корозійна стійкість.
- Призначення будови. Якщо це господарська прибудова, важливішою буде економічність, для житлової будівлі — довговічність.
- Особливості монтажу. Облицювання укладають на облаштовану попередньо основу. Тому варто оцінити складність та вартість облаштування всієї покрівельної системи, що включає основу та фінішне покриття.

Листові матеріали для даху будинку
Шифер
Листове оздоблення випускається у формі жорстких пластин із металу або композитів. Вона вкладається простіше і дешевше за інших. Але при цьому її не рекомендовано використовувати для оформлення покрівельних систем складної форми: надто багато залишається відходів під час підрізування.
Його виготовляють із суміші цементу та азбесту у вигляді хвилястих або плоских листів. У процесі виробництва можливе внесення барвників, тому у продажу є кольоровий та незабарвлений шифер. Матеріал використовують для будівель всіх типів з мінімальним кутом нахилу покрівлі 12˚. Термін служби – від 20 до 30 років.
Плюси:
- Низька ціна.
- Простий монтаж.
- Хороша звуко- та електроізоляція.
- Пожежна безпека.
Недоліки:
- Значна вага.
- Крихкість. При необережному поводженні та сильних ударах ламається.
Шифер може бути потенційно небезпечним для здоров’я. Азбест, що входить до його складу, визнаний канцерогеном.
Ондулін, він же Єврошифер
Хвилясті листи, виготовлені із просоченої бітумом целюлози. Зовнішню сторону облицювання покривають кольоровим полімером, тому воно може бути різного забарвлення. Укладають на скати з ухилом не менше 6, дозволений монтаж на стару покрівлю, наприклад, на шифер. Термін служби – близько 20 років.
Переваги:
- Екологічність.
- Мала вага, що полегшує перевезення та укладання.
- Стійкість до вологості та агресивної хімії.
- Гарна звукоізоляція.
- Низька ціна.
Недоліки:
- За підвищених температур бітум розм’якшується. Ходити ондуліном у спеку не можна.
- Пожежонебезпека. Загоряється при 110?
- Вицвітає, процес прискорюється під впливом прямого УФ-випромінювання.

Металочерепиця
Пластини з оцинкованої сталі, по обидва боки яких нанесені полімерні шари. Знизу захисний, зверху – декоративний та захисний. Рельєф та малюнок облицювання імітують черепицю з кераміки. Область застосування дуже широка: металочерепицю кладуть на малоповерхові будинки всіх типів з ухилом ската не менше 12˚. Можливе укладання без демонтажу старої обробки. Термін експлуатації – не менше 15 років.
Переваги:
- Висока механічна міцність.
- Пожежна безпека.
- Простий монтаж.
- Середня ціна.
- Великий вибір фактур та кольорів.
Недоліки:
- Погана звукоізоляція. Особливо голосно «звучить» металочерепиця за сильного дощу.
- Погана теплоізоляція.

Фальцева покрівля
Збирається з листів металу, з’єднаних за допомогою спеціальних клямок-фальців. Може бути мідною, алюмінієвою або сталевою. Властивості дещо різняться залежно від типу металу. Перший і другий варіант – найдорожчі. Вони не схильні до корозії, а тому довговічні. Служать десятки років. Покриті захисним полімером сталеві пластини менш довговічні, але найшвидше приходить у непридатність оцинкована сталь. Для захисту від корозії її доводиться фарбувати. Фальцеві покрівлі кладуть на скати з ухилом щонайменше 14˚.
Переваги:
- Висока міцність та надійність.
- Повна вологостійкість, протікання виключені.
- Екологічність.
- Пожежна безпека.
Недоліки:
- Складний монтаж з використанням спеціальних пристроїв для защіпки фальця.
- Низька шумо- та теплоізоляція.
- Можливість накопичення статичної електрики.
Профільований лист
Виготовляють із холоднокатанної сталі з гарячою оцинковкою. Обидві сторони покривають цинковим захисним або алюцинковим шаром. Зверху накладають додатковий полімерний захист. Профнастил випускають із хвилястим та прямокутним профілем. Укладають на скати з ухилом не менше 10˚. Листи кладуть внахлест на 200 мм, кріплять шурупами. Покритий профнастилом дах прослужить 40-50 років.
Переваги:
- Висока міцність.
- Екологічність.
- Пожежна безпека.
- Простий монтаж.
- Середня ціна.
Недоліки:
- Погана шумо- та теплоізоляція
М’яка покрівля
Це група рулонних або листових матеріалів на основі склополотна або целюлози, які просякнуті модифікованим бітумом. Вони міцні, еластичні та дуже легкі. Однаково добре криють дахи простих та складних форм.
М’яка черепиця
Її ще називають гнучкою за високу пластичність. Основа покриття – склохолост, на який з двох сторін нанесено модифікований бітум підвищеної теплостійкості. Із зовнішнього боку є додатковий декоративний шар базальтових гранул, із внутрішньої наносять клей. Гнучку черепицю кладуть на будь-яку формою конструкцію з ухилом ската не менше 12˚. Модулі викладають на суцільну основу з невеликим нахлестом. Термін експлуатації – до 70 років.
Переваги:
- Невелика маса.
- Стійкість до хімікатів, грибка, вітрових та атмосферних впливів.
- Хороша тепло- та шумоізоляція.
- Простий монтаж із мінімальною кількістю відходів при підрізуванні.
Недоліки:
- Технологія укладання повинна суворо дотримуватись, інакше можлива деформація модулів.
- Елементи на морозі стають крихкими.
- Горюча, а тому пожежонебезпечна.
Рулонні матеріали
Велика група полімерно-бітумних покриттів. Їх основа – склотканина, поліестер або склополотно. Вона просочується модифікованим бітумом, зверху наносять полімер і сланцеву або піщану посипку. Спочатку за подібною технологією випускався руберойд на картонній основі. Нині його практично не використовують. Рулонні покриття типу склоізолу, рубемасту або гідроізолу укладають на основу внахлест і наплавляють за допомогою пальника. Ними можна покривати навіть плоскі дахи. Допустимий кут нахилу від 0˚ до 45˚. Термін експлуатації – близько 50 років.
Переваги:
- Гарна шумоізоляція.
- Водонепроникність.
- Стійкість до негативних температур.
- Невелика вага.
- Низька ціна.
Недоліки:
- Особливі умови зберігання.
- Укладання за допомогою спеціального пристрою.
Мембрана
Різновид рулонної покрівлі – тонка еластична плівка-мембрана з термопластичних олефінів, поліхлорвінілу або етилен-пропілен-дієнових каучуків. Вкладається в один шар на суцільну основу. На плоских дахах додатково закріплюється баластом, на скатних – кріпленням.
Переваги:
- Стійкість до будь-яких несприятливих впливів.
- Можливість укладання на конструкцію будь-якого типу з будь-яким нахилом схилу.
- Морозостійкість.
- Довговічність. Служить близько 50 років.
- Невелика вага.
- Низька ціна. Варіант для тих, хто шукає чим дешевше покрити дах.
Недоліки:
- Непрезентабельний вигляд. Тому мембрану дуже рідко використовують у приватному будівництві.
- Невисока міцність. Плівку легко пошкодити.
Штучне облицювання
Штучну покрівлю збирають із малих облицювальних деталей. Після стикування вони утворюють незбиране полотно. Штучні деталі підходять для обробки дахів найскладнішої конфігурації. При їх укладанні відходів майже не буває.
Керамічна черепиця
Облицювальні елементи виготовляють із сирої глини. Спочатку її формують, потім проводять високотемпературний випал. Перед випалом можливе глазурування, це збільшує вологостійкість керамічних деталей. Їх монтують на скати з ухилом не більше 60 і не менше 25. Укладають з невеликим нахлестом, прикріплюють один до одного спеціальним замковим з’єднанням. За умов правильної експлуатації кераміка прослужить до 150 років.
Переваги:
- Висока міцність.
- Стійкість до будь-яких атмосферних впливів та температурних перепадів.
- Вогнестійкість.
- Хороша звуко- та теплоізоляція.
- Широкий вибір красивих кольорів та форм.
Недоліки:
- Значна вага, через що потрібно посилювати кроквяну систему.
Ще один недолік – висока ціна. Вона багаторазово окупається десятиліттями служби оздоблення. Але тим, хто хоче заощадити, кераміка достеменно не підійде.
Цементно-піщана черепиця
Як сировину беруть суміш цементного порошку та піску, що здешевлює продукт. Це близький аналог глиняної черепиці зі схожими характеристиками і майже не відрізняється зовнішньо. Його використовують для обробки покрівельних конструкцій будь-якої конфігурації з нахилом від 20˚ до 60˚. Якщо скат більш крутий, укладання можливе, але потрібна додаткова гідроізоляція. Цементно-піщане оздоблення прослужить близько 50 років і навіть більше.
Переваги:
- Морозостійкість.
- Стійкість до атмосферних впливів.
- Пожежна безпека.
- Міцність.
- Хороша шумо- та теплоізоляція.
Недоліки:
- Товщина не менше 10 мм, кераміка тонша.
- Значна вага, потрібне посилення системи крокв.
Ціна цементно-піщаної покрівлі нижча, ніж у керамічної, але все одно висока.
Наливна покрівля
Загальна назва групи безшовних покриттів, які монтують шляхом нанесення рідких або рідких мастик. Армуючою базою для них може бути склополотно або склотканина, основою – бетонні плити, дерев’яні або металеві настили, цементна стяжка, т.п. Мастики наливаються та розподіляються по основі. Є матеріали, які не наливаються, а розпорошуються. Для цього потрібне спеціальне обладнання.
Переваги:
- Повна водонепроникність, стійкість до будь-яких несприятливих впливів.
- Можливість накрити поверхню із найскладнішим рельєфом. При цьому немає необхідності складного розкрою та немає відходів від підрізування.
- Висока ремонтопридатність.
- Невелика вага.
- Висока швидкість монтажу, особливо для різновидів, що напилюються.
Недоліки:
- Складнощі при обробці скатів з ухилом більше 25 градусів. Для них використовуються лише спеціальні мастики.
Що краще вибрати
Підіб’ємо невеликий підсумок. Для плоских конструкцій найкращий вибір – рулонні матеріали та наливна покрівля. Їх використовують при облаштуванні експлуатованих дахів. Решта підійдуть для скатних. Більшість розрахована на укладання на схил, нахилений під кутом 10-12 і більше. Тільки для штучних потрібен нахил від 20 градусів. Покрівельні конструкції складної форми краще накривати штучним облицюванням або м’якою черепицею.
Тим, хто шукає, чим покрити дах недорого та якісно, варто розглянути м’яку черепицю, сталеву фальцеву покрівлю та найкращі сорти металочерепиці. У них доступна ціна, гарний зовнішній вигляд та високі експлуатаційні характеристики. Щоправда, металеве оздоблення «шумить», але цей недолік можна виправити.
Найбільш бюджетним рішенням стане профнастил, ондулін чи шифер. Це дешеві матеріали, які не вимагають особливих витрат на монтаж. Що вважають їх значною перевагою. При цьому вони прослужать не дуже довго. Найдорожче обійдуться керамічна черепиця і мідне або алюмінієве фальцеве покриття. Це дуже гарні та довговічні варіанти.
Якщо у вас залишились запитання щодо будівництва та ремонту даху, звертайтесь до спеціалістів сервісу Локальний ремонт у вашому місті.
- Ламінат на стіну: плюси і мінуси - 24.03.2023
- Як вибрати фарбу для стін в різних кімнатах - 21.03.2023
- Абсолютно все, що потрібно знати про паркет та його альтернативи - 17.03.2023
0 коментарів