Ніша, або як ще іноді називають, альков – це заглиблення у стіні, яке може бути використане для встановлення шафи чи інших предметів меблів. Однак можна придумати безліч способів її планування та декоративного оформлення, особливо якщо вона досить велика. Просторі заглиблення зустрічаються в основному «брежневках» або «хрущовках» панельних будинків, які мають старе планування. Можуть розміщуватись в кімнаті, прихожій, коридорі, навіть у кухні.
У квартирі з маленькою нішею цілком реально створити незвичайний дизайн, підійшовши до організації невеликого та вузького простору з розумом. Якщо правильно розставити компактні меблі, то його вдасться перетворити на затишний куточок. Ніша – чудовий варіант ефективно використати площу, зробивши однокімнатну квартиру більш комфортною, а також розділити простір приміщення на окремі функціональні зони.

Вибір дизайну інтер’єру ніші
Варіантів використання кімнати з нішею може бути багато. Спочатку слід визначитися з тим, яку саме зону ви хочете в ній облаштувати. Сьогодні дизайнери пропонують різні версії проектів:
- спальна зона з ліжком;
- робочий кабінет;
- дитячий куточок;
- гардеробна з вбудованою шафою;
- засклені вітрини для посуду;
- відкриті стелажі для книг;
- зона відпочинку з кріслами, журнальним столиком, живими рослинами;
- ізольована комірчина з місцями зберігання речей;
- зона “постірушок” з пральною, сушильною машинами, або підвісною сушаркою, з прасувальною дошкою, або паровою системою;
- спортивний куточок.
Як використовуватиметься ніша, залежить від площі кімнати і безпосередньо від глибини самої ніші – в одну увійде тільки шафа, а в іншу без проблем зможе поміститися ліжко. Але найчастіше її перетворюють на повноцінну спальню. В умовах малогабаритної квартири це дозволить відокремити місце відпочинку та сну від загального простору, не захаращуючи все приміщення.
Особливості зонування з нішею
У традиційній однокімнатній квартирі площею 33-35 квадратних метрів особливо гостро постає питання грамотного зонування. Планування з нішою у стіні дає безліч переваг – виходить щось середнє між замкнутим та відкритим простором, що створює затишну атмосферу.
Однак цей архітектурний елемент диктує певне розташування предметів меблів, і якщо захочеться зробити перестановку, це може порушити цілісність всієї сформованої композиції. Тому дуже важливо ретельно продумати оптимальний варіант розміщення предметів і створити такий інтер’єр, який не набридне з часом. В даному випадку краще вдатися до допомоги дизайнера або скористатися інтернет-програмами для проектування «однушки».
Існують деякі правила дизайну приміщень із нішами:
- Оформляти альков слід в одному стилі або єдиній гамі кольорів з усім приміщенням. Оздоблення бажано робити у світлих тонах, особливо якщо ця частина кімнати маленька. Світлі відтінки стін і стелі, такі як білий, молочний, кремовий, світло-бежевий або ніжно-блакитний, візуально розширять наявний простір і додадуть об’єму.
- У поглибленій зоні має бути добре продумане штучне освітлення.
- Простір кімнати має виглядати органічно, являючи стилістично цілісну композицію.
- Дизайн інтер’єру обумовлений формою заглиблення у стіні та безпосередньо впливає на вибір меблів.

Розстановка меблів у кімнаті
Для однокімнатних квартир з внутрішніми нішами використовують нестандартні, функціональні розкладні меблі, які вбудовуються в поглиблення алькова – модульний диван, що трансформується, ліжко з підйомним механізмом, розсувний чи складний стіл, компактна шафа-купе та інші предмети.
Рекомендується вибирати не надто громіздкі меблі, щоб не перевантажувати простір. Якщо в даній ділянці кімнати передбачається кілька меблевих предметів, їх слід розташовувати близько один до одного, але щоб при цьому можна було з комфортом пересуватися. Не виключено, що меблі доведеться виготовляти за індивідуальним замовленням, тому що не кожне ліжко, стіл або шафа там помістяться.
Обов’язково слід скласти проект і зробити на папері або комп’ютері ескіз того, як меблі будуть розставлені. Це допоможе зрозуміти, де існує ризик захаращення простору, а де можуть утворитися стики, які не дозволять зручно переміщатися.
Освітлення простору приміщення
Найкраще встановити точкові світильники або світлодіодне підсвічування на підвісній стельовій конструкції. Його також можна зробити на плінтусах по всьому периметру заглибленої ділянки. При цьому слід звертати увагу на відтінок променів світла.
Теплий допоможе створити затишок та відчуття відпочинку, а холодний – підбадьорить і сприятиме активній діяльності. Спрямоване світло дозволить звернути увагу на елементи декору, в той час як розсіяне рівномірно розподілить промені по всій кімнаті або зоні алькова. За допомогою вдало розміщених джерел світла, навіть маленька однокімнатна квартира може стати оптично набагато просторішою.
Чим відгородити нішу у кімнаті?
Найбільш популярні варіанти поділу такої кімнати:
- Декоративні перегородки або пара розсувних дверей на рейках – дозволяють не лише надати кімнаті більш комфортного та затишного вигляду, а й правильно розділити загальний простір. До того ж, вони повністю закриють у денний час, наприклад, ліжко, якщо господар не хоче виставляти сімейне ложе на загальний огляд гостей. Можна підібрати конструкції із дзеркальною поверхнею, які зорово збільшують малогабаритну кімнату та виглядають дуже стильно.
- Легкі ширми в японському стилі – досить гарний і водночас функціональний елемент зонування приміщення. За рахунок трансформації та різноманітних стилістичних рішень вони ідеально впишуться в будь-який інтер’єр.
- Тканинні штори або гардини – з їх допомогою можна розмежувати невеликий простір, візуально не обтяжуючи його.
Такі варіації стають чудовим дизайнерським рішенням для відокремлення глухої поглибленої зони.

Ідеї оформлення інтер’єру ніші
Варіанти використання ніші у різному інтер’єрному аранжуванні квартири:
1.Робоча зона
Вільне нішеве поглиблення легко зробити повноцінним міні-кабінетом або куточком для професійного чи творчого усамітнення. Оформити цей простір можна за допомогою компактного комп’ютерного столу, крісла або стільця, невеликих поличок і шаф для зберігання особистих речей.
2. Спальна
Якщо глибина достатня для облаштування спального місця, оформлюємо міні-спальню. Практичним рішенням може стати ергономічне і функціональне ліжко з вбудованими висувними ящиками для зберігання постільного приладдя та інших речей. Поруч із ліжком можна встановити навісні стелажі або книжкові полиці. На стіні над спальним місцем будуть гарно виглядати невеликі бра, сімейні фотографії в рамках або картини в тон загальної обстановки.
3. Дитяча кімната
Якщо в сім’ї маленька дитина, в альков можна поставити колиску, ліжечко чи дворівневу конструкцію для двох дітей. Також, тут зручно зробити зону для навчання зі столом, стільцем, поличками для підручників та книжок або іншими функціональними меблями.
4. Гардеробна
При грамотному облаштуванні даного простору стелажними полицями та системами зберігання для одягу і взуття, вдасться обладнати ідеальне гардеробне приміщення. Його можна відокремити від загального простору за допомогою перегородок, розсувних дверей-купе, ширми чи фіранок.
Ідей для організації однокімнатної квартири з нішею досить багато. Головне, ще до початку ремонту, детально продумати план зонування приміщення. Правильно обладнаний інтер’єр не тільки викликає захоплення у гостей дому, але й покращить настрій усіх домочадців. Завдяки кмітливо облаштованому нішевому простору можна суттєво розвантажити кімнату від предметів , які раніше захаращували житло.
Матеріал підготовлено за сприяння фахівців та досвідчених майстрів сервісу Локальний ремонт.
- Ламінат на стіну: плюси і мінуси - 24.03.2023
- Як вибрати фарбу для стін в різних кімнатах - 21.03.2023
- Абсолютно все, що потрібно знати про паркет та його альтернативи - 17.03.2023
0 коментарів