Що може бути складніше, ніж вибрати покриття для підлоги? Виробники пропонують величезний асортимент: тут і натуральний паркет – теплий і надійний, здатний при правильному догляді прослужити багато років, і бюджетніші альтернативи – практична плитка з імітацією фактури дерева, або економічний ламінат. Як вибрати найстійкіше до дії ззовні дерево, обробити та укласти паркет? Про всі особливості, плюси та мінуси підлогових покриттів – спробуємо дослідити в цьому матеріалі.

Ламінат для підлоги в квартирі

1. Типи підлогових покриттів

Дивно, але в XXI столітті ми повертаємося до натурпродукту – паркет знову став затребуваним. Справа навіть не в моді – історично і в Україні і в Північній Європі натуральне покриття для підлоги користується заслуженою популярністю. Будь-яке дерево робить інтер’єр теплішим. Паркет – класичне рішення, проте натуральні матеріали завжди дорожчі за штучні. Є й проміжний варіант – паркетні та інженерні дошки. Якщо ви хочете заощадити і зберегти відчуття теплоти, вибирайте ламінат і плитку з фактурою дерева. Є кілька типів підлогових покриттів, які найчастіше можна зустріти в кожному будинку.

Паркет. Натуральний, з маленьких плашок, що становлять візерунок. Монтують щитами (наборами), класичною ялинкою чи французькою – у якій плашки кладуть зі зміщенням.

Паркетна та інженерна дошка. Обидві є своєрідним сендвічом – як гірські лижі або сноуборд: скажімо, підкладка з двох шарів сосни, склеєна перпендикулярно і покрита фінішним шаром клена. В інженерній дошці підкладка з того ж дерева, що й фініш. Всього лише результат «чаклунства» закордонних маркетологів, штучна сегментація ринку: створили покриття для підлоги, середнє за ціною між паркетною дошкою і справжнім паркетом. Якщо вас переконують, що паркетна та інженерна дошка – перевірене часом рішення, не вірте: це все вигадали кілька десятків років тому.

Ламінат. Взагалі не має відношення до дерева, хоча виглядає схожим. Зате абсолютно невбивний. Хіба що, якщо їздити ним офісним кріслом, ламінація з часом каламутніє і дряпається. Адже це пресований картон, що ламінує зверху; буває навіть красивим і схожим на дерево, але цокати по ньому ви все одно будете – це шумний матеріал.

Плитка із фактурою під паркет. Навряд чи можна вважати повноцінним аналогом натурального дерев’яного покриття – її завжди видають холодність матеріалу та широкі шви. А ось практичності в ній більше, ніж у будь-якому іншому покритті.

Ремонт підлоги в квартирі

2. Зовнішній вигляд

Підлога візуально відрізняється залежно від породи дерева, обробки і величини плашки. Якщо ви живете у міській квартирі, вибирайте паркетну дошку, а в заміському будинку можна поекспериментувати зі справжнім паркетом, навіть із екзотичними породами. Вся справа в товщині: у квартирі складно знайти зайві сантиметри висоти – паркет та інженерна дошка з фанерною підосновою з’їсть близько 6 см. Також на вибір впливає розмір приміщення: класичне укладання ялинкою підходить для великих кімнат з мінімумом меблів, у маленьких кімнатах найкраще виглядає трисмуговий паркет, у великих – односмуговий. З паркетом все ясно: він гарний, проте плашки не можуть бути великого розміру – не всім подобається дрібний малюнок покриття для підлоги. Натуральний паркет живий і він «гратиме», тому його роблять наборами або щитами – квадратними або прямокутними або зі зміщенням. Набірний збирають з окремих плашок, як за старих часів. Паркетні та інженерні дошки можуть бути довгими за рахунок склеювання, що забезпечує стабільність. Прийшла ця мода із «палуби корабля». Розміри дошки можуть бути скромними або зовсім фантасмагоричними: до 40 сантиметрів завширшки і до 10 метрів завдовжки. Укладати їх можна вздовж, упоперек або діагоналлю.

Ламінат – надійне та бюджетне покриття. Один із суттєвих недоліків – ламіновані плашки не бувають таких розмірів, як паркетна та інженерна дошка, що дещо обмежує їх використання.

Художній паркет. Це ручна робота у техніці інтарсія – вставка. У плашки врізається орнамент чи флоральний візерунок із іншої породи дерева. Саме собою таке покриття може бути дивовижної краси, якщо тільки не сховалося під диван або стіл. Це складна техніка, з якою зараз добре справляються комп’ютери: тепер інтарсію роблять ЧПУ (гравіювально-фрезерні верстати з числовим програмним управлінням – прим. ред.). Укладання такого паркету вимагає вмілих рук.

3. Породи дерева

Вибираючи дерево для паркету, придивіться: не всі породи однаково корисні. Традиційний матеріал – дуб, оптимальний за жорсткістю та пружністю. З нього робили паркет ще за доби класицизму. Справжній дубовий паркет коштує дорого. Добре підходить як для міської квартири, так і для інтер’єру заміського будинку. М’які породи: сосна, ялина, модрина, кедр. Світлі, жовті дошки з простою текстурою. На сонці вигоряють, стаючи на тон темнішими. Це не добре і не погано – будь-який натуральний матеріал змінюється з часом. Модрина любить воду, не гниє, тому її можна укладати у вологих приміщеннях. Паркет з м’яких порід – найдешевший, ідеальний для дачі: в інтер’єрі міської квартири може виглядати простувато. Нестандартні породи: вишня, бук, клен, ясен, в’яз, олива, горіх. Це теж чаклунство, але приємне. Ціна сильно відрізняється залежно від способу обробки, породи дерева та розміру плашки – у середньому від 100 євро за квадратний метр. Венге, червоне дерево, сукупір, махагон, ебенове дерево. Тяжкі, маслянисті екзотичні породи, що прийшли за покликом маркетологів з колоніальних держав. Дорога, тверда та стійка до пошкоджень деревина. Надійне, але специфічне на вигляд покриття для підлоги – підходить як для квартири, так і для заміського особняка.

Укладка ламінату

4. Обробка паркету

Фабрики йдуть на різні хитрощі, аби покупець був задоволений, роблять підлогове покриття на будь-який смак та гаманець. Завдяки сучасним технологіям деревині можна надати різні ефекти. Мріємо, що у нас почнуть організовувати екскурсії на паркетні фабрики, як у Європі, щоб усі змогли побачити виробництво паркету та дізнатися всю правду про нього. При брошуванні м’які волокна вибираються спеціальною щіткою і на поверхні з’являються борозни, вона стає фактурнішою. Ці борозни іноді заповнюють кольоровим маслом. Деревину іноді проганяють через спеціальні валки, змінюючи поверхню. На ній залишаються характерні вм’ятини і ямки – виходить вінтажний паркет. В результаті вони змінюють колір – стають яскраво-рудими, можна домогтися навіть вугільного кольору. Це підкреслює фактуру деревини, робить колір дерева більш насиченим. Також можна тонувати натуральне дерево в незвичайні кольори. Паркет покривають УФ-лаком, звичайним лаком або спеціальним маслом, зберігаючи натуральний відтінок дерева. Лакований паркет не можна реставрувати. Якщо ж через пару років після ремонту вам набридне колір паркетної дошки під олією, її можна обробити кольоровими оліями, додаючи відтінок, висвітлюючи або затемнюючи покриття.

5. Укладання

Правильно укладене, красиве покриття для підлоги може стати лейтмотивом інтер’єру. Тож укладати треба на совість! Паркет, паркетну та інженерну дошку виробники рекомендують укладати на фанеру та клей, у торець прошивати спеціальними цвяхами. Впритул до стін укладати не можна, повинен бути технологічний зазор. Дерево – живий матеріал, воно може стискатися та розширюватися: зазор необхідний, щоб дошки не впиралися у стіну та не деформувалися. Можна укладати покриття для підлоги з натурального дерева і на м’яку підкладку, але це загрожує: висока ймовірність, що підлога буде рипіти. Ламінат необхідно укладати тільки на підкладку, щоб утеплити підлогу і зробити її менш «шумною». Підкладка служить амортизатором, що поглинає шум і вібрацію від кроків, і не дає ламінату стикатися з цементною підлогою.

6. Експлуатація

Підлогове покриття з натурального дерева – живе, а тому досить примхливе. Однак при правильному догляді воно прослужить довго. За паркетом найскладніший догляд, його за старих часів ще й перебирали. Зараз достатньо використовувати зволожувач повітря, спеціальну м’яку насадку на пилосос і спеціальні засоби для догляду. Паркетну та інженерну дошку під маслом добре б покрити воско-олійним складом відразу після укладання і потім оновлювати покриття кожні два-три роки. Якщо ви вибрали лаковану, особливого догляду не потрібно. Тільки мити підлогу зі спеціальними засобами та без абразивів. На меблеві ніжки потрібно приклеїти повстяні набійки, інакше будь-якому паркету прийде кінець. Радимо не ризикувати з м’якими породами типу ялинки.

А якщо у вас залишись додаткові запитання по ремонту підлогового покриття – звертайтесь за консультацією до майстрів Локального ремонту у вашому місті.

Локальний Адміністратор

Локальний Адміністратор

Займаюсь пошуком актуальної інформації та перевіркою статей на достовірність. Консультую на сервісі Локальний Ремонт.

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *