Відремонтувати стелю у квартирі чи власному будинку можна своїми руками. Косметичний ремонт з метою швидко та ефектно освіжити її зовнішній вигляд, під силу навіть майстрам-початківцям. Підфарбувати можна навіть і за один день, але, якщо на ній є тріщини чи хочеться просто замінити стельове покриття, то так швидко це зробити не вийде. Більш масштабні роботи звісно, краще довірити професіоналам. Тож, при виборі варіантів ремонту стелі оцінюємо: робимо власноруч, чи залучаємо майстра.
Підготовка стелі перед оздобленням
Ремонтні роботи на стелі починаються з підготовки основи до подальшого декоративного оздоблення. Спочатку повністю видаляється старе покриття. Побілка і фарба знімаються шпателем або спеціальним змивом. Шпалери та стельова плитка віддираються, залишки клею зачищаються. Підвісні чи натяжні конструкції демонтуються.
Для вирівнювання стель використовується шпаклівка на гіпсовій основі, у вологих приміщеннях (кухні, ванній кімнаті) – водостійка шпаклівка на основі цементу або полімерів. Шпаклівку наносять широким шпателем на заздалегідь прогрунтовану поверхню, ретельно розрівнюють і після висихання затирають дрібнозернистим наждачним папером. При інших видах обробки – панелі, підвісні чи натяжні конструкції – всі ці кроки можна пропустити.

Варіанти оздоблювальних робіт на стелі
Існують різні види обробки стельової поверхні. Одні абсолютно нескладні, інші можуть виконати лише ті, хто вже мав досвід із такими оздоблювальними роботами.
1. Побілка та фарбування
Недорогі і поширені способи, які підходять для будь-яких приміщень, включаючи ванну та кухню. Ці варіанти обробки, на відміну від підвісних конструкцій, не впливають на висоту стель, тому їх часто використовують у квартирах з низькими стелями. Найпопулярніші препарати:
· крейда та вапно (для побілки);
· водоемульсійна фарба;
· фарби на латексній чи акриловій основі.
Крейда і вапно – натуральні екологічні матеріали, що відрізняються невисокою ціною. Побіленим стелям не страшна підвищена вологість і після висихання вони не мають запаху. Вапняному розчину можна також надати будь-який відтінок, наприклад, за допомогою звичайної «синьки». В продажу також є недорогі пігменти, які мають багату кольорову гаму: охра – жовтий, умбра – коричневий, залізний сурик – червоно-коричневий, окис хрому – зелений, ультрамарин – синій, сажа – чорний.
При цьому слід врахувати, що термін експлуатації таких стель складає 3-5 років. З часом побілка жовтіє і починає відшаровуватись. Подібний варіант обробки стелі застосовується частіше в старих приватних будинках, де їхній стан потрібно освіжити, але немає сенсу капітально ремонтувати стелю дорогими матеріалами, бо такий ремонт своєю вартістю зрівняється навіть із самою хатою.
Сучасні декоративні фарби на латексній та акриловій основі коштують дорожче, але забезпечують стійке покриття. Фарбу можна вибрати матову чи глянсову, а також за допомогою валиків надати нанесеному шару потрібну фактуру.
Акрилові, за рахунок еластичності, відмінно маскують маленькі тріщини. Крім того, таку стелю можна мити, що полегшує процес догляду за неї. Латексні фарби – це емалі на водно-дисперсійній основі, де в якості зв’язуючої речовини виступає синтетичний латекс (каучук), тому у їхньому складі немає шкідливих для здоров’я хімічних компонентів.
Побілка і фарбування – відмінний спосіб зробити недорогу обробку стелі. Для житлових приміщень краще підбирати препарати на водній основі, для ванної та кухонної зони – на латексі, тому що вони значно менше вбирають вологу і допускають очищення злегка вологою ганчіркою або губкою.
2. Наклейка шпалер або тканини
Це ще один метод обробки стель, який не впливає на їхню висоту і тому використовується при ремонті малогабаритних квартир. Але, шпалери не можна наклеювати у вологих приміщеннях, бо вони швидко відклеюються під дією водяної пари.
Види матеріалів для обклеювання стелі:
- Паперові шпалери – можуть мати гладку або рельєфну фактуру, практично будь-який колір та малюнок. Вони легко клеються і добре тримаються, проте через кілька років паперове покриття вигорає, тьмяніє і втрачає свій вигляд.
- Вінілові шпалери – стійкі до вологи, їх можна протирати навіть мокрою губкою, щоб видалити пил та плями. Щільна структура вінілу дозволяє приховати дрібні дефекти стелі.
- Флізелінові шпалери – бувають кольоровими і білими. Різнокольорові використовують як самостійне оздоблення, а за допомогою білих шпалер стелям надають рельєфного малюнку і потім фарбують декоративною фарбою. Такі шпалери можна перефарбовувати до 6-7 разів.
- Натуральний шовк або атлас – створюють неповторний та дуже стильний інтер’єр. Тканиною можна обклеювати окремі частини, поєднуючи їх з пофарбованими ділянками.

3. Стельові плитки
Цей вид обробки дозволяє отримати гладке або візерунчасте стельове покриття. Полістирольна плитка може бути як білого кольору, так і кольорова (переважно пастельних тонів), а структура поверхні ламінована або злегка шорстка. Через високу вологостійкість її можна клеїти в кухні, ванній кімнаті і навіть на балконі. Термін служби плитки становить 2-10 років, залежно від умов експлуатації. Стики стелі та стін додатково оформляють стельовим плінтусом, надаючи завершальний штрих обробці.
Типи клею для стельової плитки:
- універсальні;
- полівінілацетатні;
- компаунд-клеї.
Термін служби плитки становить 2-10 років, залежно від умов експлуатації. На жаль, її естетика спірна, тому цей варіант доцільний лише у випадках, коли кошторис ремонту дуже обмежений.
4. Підвісні стелі
Особливістю цього виду обробки є монтаж облицювальних матеріалів на сталевий каркас, який кріпиться за допомогою анкерів до плити перекриття по всьому периметру стін. На нього монтуються напрямні алюмінієві профілі. Слід пам’ятати, що підвісні конструкції знижують рівень стелі на 3-5 см. Термін служби такого оздоблення 10-15 років.
Матеріали для облицювання:
- Гіпсокартонні плити – одні з найпопулярніших матеріалів для оздоблення підвісних стель. З їх допомогою можна створювати навіть багаторівневі стелі з вбудованим підсвічуванням. Після обшивки гіпсокартонне перекриття штукатурять і фарбують інтер’єрною фарбоюю.
- Декоративні пластикові панелі та МДФ – мають високу стійкість до вологи, легко миються. Вони бувають однотонними, кольоровими, з різними візерунками або імітуючи натуральні матеріали – дерево, камінь, мармур, цегляну кладку.
- Металеві (алюмінієві) рейки – ідеально підходять для приміщень, схильних до вологості та перепадів температури (ванна, кухня, лоджія). Алюміній не схильний до корозії і не втрачає зовнішній вигляд. Рейкову стелю можна зробити однотонною або чергувати планки різних кольорів, а також встановити в ній вбудовані світильники.
- Плитки «Армстронг» – мають стандартний розмір 600х600 мм та 1200х600 мм. Стельові плити Armstrong виготовляють із металевих, скляних або дерев’яних панелей. Вони добре поглинають звуки, що покращує акустичну обстановку у приміщенні. Завдяки їм можна створювати складні конструкції, замінивши одну або кілька плиток світильниками із квадратними плафонами, дзеркалами, мозаїчними вітражами. Слід пам’ятати, що підвісні конструкції «Армстронг» знижують рівень стелі від 15 до 25 см, в залежності від їх типу.
- Дерево – дуже добре виглядає і є екологічно чистим матеріалом. При застосуванні спеціального просочення, його можна використовувати у вологих приміщеннях та на балконі. Однак деревина схильна до гниття і грибкових уражень, тому вимагає регулярної обробки. Для цього можна використовувати рідкий водний розчин силікатного клею, мідного купоросу або соди з оцтом.
Монтаж підвісних конструкцій дозволяє приховувати кабелі, проводки, комунікації, вентиляційні канали та будь-які дефекти і нерівності стелі. Під них можна укласти теплоізоляційні та шумопоглинаючі матеріали – мінеральну вату або скловату.
Недоліком цього типу стель є те, що вони крадуть висоту приміщення, тому такий варіант доцільній в високих приміщеннях, нежитлових будівлях – магазинах, офісних та ін. При цьому, плюсом є простота локального ремонту: при пошкодженні однієї плитки, її просто замінюють, не роблячи ремонт всієї стелі.
Треба звернути увагу на те, що при монтажі плит Armstrong на великих площах важливо поступово прокладати кабелі (освітлення, комп’ютерні, сигналізацію), по мірі встановлення окремих плиток. Дії майстра що монтує стелю, та спеціалістів, що ведуть мережеві комунікації, потрібно узгоджувати.
5. Натяжна стеля
Після її встановлення в кімнатах виходить абсолютно гладка, безшовна (до 5 м шириною) поверхня. Такі стелі довговічні та підходять для будь-якого приміщення. Найпопулярніші матеріали для натяжних стель:
- ПВХ-плівка (її також називають «м’яким склом» або «вінілом»);
- поліестер (синтетична тканина з поліефірних волокон, просочена поліуретаном).
Ці полотна водонепроникні, а завдяки антистатичній властивості вони не вбирають пил. Широкий вибір відтінків та фактур (дзеркальні, матові) дає можливість підібрати їх під будь-який дизайн інтер’єру. Натяжні стелі можна зробити однорівневими або багаторівневими, а також поєднувати різні кольори та використовувати фотодрук в якості додаткового ефекту. Термін експлуатації натяжної стелі становить від 15 до 25 років.
Недоліки натяжних стель:
- зменшують висоту приміщення на 5-10 см;
- легко пошкоджуються будь-яким гострим або колючим предметом;
- їх не можна встановлювати в неопалюваних приміщеннях;
- якщо полотно склеєне з кількох полотнищ, шви будуть помітні;
- полотна будь-якого типу не можна очищати абразивними препаратами.
Крім того, натяжна стеля монтується один раз і не дозволяє її зняти та знову встановити. Тобто, якщо потрібно відремонтувати проводку, закріплену над полотном, натяжну стелю доведеться викидати.

Вибираючи стельове покриття, необхідно дуже детально вивчити характеристики і особливості матеріалу, який вам сподобався. У переважній більшості випадків, ремонт і обробку стелі можна виконати самостійно, не вдаючись до допомоги фахівців, створивши комфорт та затишок у домі. Якщо ж немає часу та снаги ремонтувати стелю власноруч, звертайтесь до майстрів сервісу “Локальний ремонт” у вашому місті.
- Ламінат на стіну: плюси і мінуси - 24.03.2023
- Як вибрати фарбу для стін в різних кімнатах - 21.03.2023
- Абсолютно все, що потрібно знати про паркет та його альтернативи - 17.03.2023
0 коментарів