Перед нанесенням будь-якого оздоблення стіни бажано вирівняти за допомогою штукатурки. Розповідаємо, як самостійно впоратися із такими роботами.

Як штукатурити стіни своїми руками

Рано чи пізно кожен власник житла стикається із проблемою вирівнювання стін. На жаль, якість їх обробки часто така, що ні наклеїти шпалери, ні пофарбувати без попередніх робіт неможливо. Найкраще рішення в більшості випадків оштукатурювання. Пропонуємо докладну інструкцію по штукатурці стін своїми руками. Вона допоможе навіть майстру-початківцю впоратися з непростою роботою.

Штукатурка стін

Різновиди штукатурних сумішей

Для вирівнювання поверхонь використовуються два типи матеріалів. Їхня головна відмінність полягає в основі, від якої залежать всі характеристики розчину. Це може бути:

  • цемент;
  • гіпс.

До основи додається кварцовий пісок різної зернистості, пластифікатори та ін наповнювачі, які визначають призначення штукатурної пасти. Так, великий пісок дозволяє нівелювати значні перепади, тоді як дрібний використовується лише нанесення останнього шару, закриваючи дрібні шорсткості.

Розберемо плюси та мінуси кожного типу матеріалу.

Цементні суміші

Вирізняються особливою міцністю, стійкістю до механічних впливів. Не бояться вологи, можуть використовуватись у приміщеннях з особливими умовами: ванними, санвузлами, кухнями та на вулиці. Чи не руйнуються від температурних перепадів, довговічні, мають невисоку вартість і можуть бути виготовлені своїми руками. Добре рівні навіть значні перепади. Якщо шар накладається товщиною більше 20 мм, обов’язково використовується армуюча сітка.

Як наповнювачі можуть використовуватися вапно, глина, гіпс, що надають пластичність, антисептичні властивості. З недоліків слід зазначити велику масу цементних розчинів. Вони дають значне навантаження на основу, що потрібно обов’язково враховувати. Низька пластичність призводить до усадки та можливої появи тріщин. З цієї причини укладати таку пасту досить складно. До того ж вона лягає не на всі підстави. Сохне цемент довго, повністю твердіє лише за місяць.

Гіпсові суміші

Головна перевага — пластичність та простота в нанесенні. Паста добре укладається на будь-яку основу та міцно до неї прилипає. Гіпс відрізняється невеликою вагою. Навіть товстий шар такої маси не обтяжить конструкцію. Вона ніколи не сідає, практично не дає тріщин. Сохне набагато швидше за цементний аналог. Фінішна маса настільки добре вирівнює поверхню, що подальше шпаклювання найчастіше не потрібне.

Найбільш значущий мінус матеріалу – гігроскопічність. Гіпс легко вбирає воду, розмокає та руйнується. Тому використовувати гіпсові різновиди для вулиці чи приміщень із високою вологістю заборонено. Випускаються вологостійкі суміші для внутрішнього укладання, але їх також слід застосовувати з обережністю. До недоліків відносять високу вартість матеріалу та відсутність можливості його самостійного виготовлення.

Гіпсові суміші пластичні, тому добре лягають на основу

Штукатурка стін своїми руками

Як правильно штукатурити стіни: вибір інструментів та матеріалу

Щоб майстру-початківцю було зрозуміло, що потрібно для проведення робіт, перерахуємо все необхідне.

  • Штукатурка, гіпсова чи цементна. Вибираємо залежно від призначення приміщення та власних навичок. Новачку простіше працювати з гіпсом, але він дорожчий і може використовуватися тільки для сухих кімнат.
  • Відповідна ґрунтовка. Вона необхідна для підготовки основи.
  • Маячки. Встановлюються у разі великих перепадів та присутності значних нерівностей на поверхні.
  • Довге правило. Якщо передбачається установка маяків, вибираємо довжину 250 див, для витягування розчину буде досить 200 див.
  • Рівень бульбашкового типу довжиною 200 см та схил.
  • Широкий шпатель та кельма для нанесення суміші.
  • Спеціальна будівельна тертка та металеве гладило для усунення шорсткостей.
  • Відро та перфоратор із спеціальною насадкою для замішування штукатурної пасти.

Крім цього, можуть знадобитися шурупи, дюбелі, викрутка для закріплення маяків, рулетка для точної розмітки.

Як самому поштукатурити стіни

Штукатурка стін своїми руками: повна докладна інструкція для новачків

Якість готового покриття багато в чому залежить від того, наскільки правильно воно було покладено. Розберемо всі тонкощі цього процесу.

Підготовчі роботи

Основне завдання процесу – підготувати поверхню до укладання штукатурної маси. Спочатку уважно оглядаємо основу, вивчаємо її стан. Якщо на ньому є якесь покриття, акуратно видаляємо його. Очищаємо поверхню від забруднень та пилу. Виявлені тріщини, незалежно від їх розміру, слід закрити. Інакше нанесене поверх них покриття теж може розтріскатися.

Глибокі тріщини обов’язково розшиваємо під кутом. Тобто розширюємо так, щоб можна було дістатися до її заснування. Після цього очищаємо ділянку від пилу та рясно ґрунтуємо, покращуючи тим самим адгезію матеріалу. Після висихання зашпаровуємо дефект шпаклівкою врівень з рівнем поверхні. Неглибокі тонкі тріщини можна наповнити силіконом або герметиком, використовуючи тонку трубочку-насадку. Широкі дефекти видаляють за допомогою монтажної піни.

Подальші дії відрізнятимуться залежно від матеріалу, з яким доведеться працювати.

Бетон

Така основа досить гладка, щоб покращити її зчеплення із розчином, рекомендується зробити насічки. Їх виконують на невеликій відстані один від одного, заглиблюються на 10-15 мм. Після чого покривають усі ґрунтовкою. З огляду на твердість бетону робота буде дуже трудомісткою. Тому можна зробити інакше: заґрунтувати його спеціальним праймером. Підбирають адгезійну ґрунтовку глибокого проникнення.

У її складі є пісок, який після висихання має залишитися на підставі. Іноді така методика працює погано, тому перед тим як штукатурити, рекомендується провести пробне нанесення праймера. Їм обробляють невелику ділянку і чекають, доки вона повністю висохне. Потім проводять рукою. Якщо шорсткість добре відчувається і пісок не обсипається, обробляють всю поверхню. В іншому випадку роблять насічки.

Цегла

Незважаючи на те, що цегла сама по собі досить шорстка, рекомендується пройтися по очищеному матеріалу шліфувальною або металевою щіткою. Шви між цеглою необхідно розшити, так суміш зможе в них потрапити, що покращить зчеплення штукатурки. Потім проводиться очищення від пилу спочатку щіткою, а потім вологою тканиною. На завершення накладається два шари ґрунтовки.

Дерево

Щоб штукатурна маса міцно закріпилася на дерев’яній основі, необхідно облаштувати решетування. Її роблять із рейок, які ще називають дранкою. Елементи прибивають цвяхами по діагоналі. Важливо використовувати тільки якісну дранку, додатково оброблену антисептиком. Інакше вона швидко згниє та зруйнує покриття.

Для полегшення завдання можна використовувати замість неї сітку-рабиці. Вона прибивається на рейки, які укладаються між основою та сіткою. Вони, як і дранка, можуть стати маячками в процесі вирівнювання. І тут елементи виставляються строго за рівнем. Всі дерев’яні деталі обробляються антисептиком і добре просушуються, тільки після цього можна заштукатурювати решетування.

Самостійне оштукатурювання стін

Технологія нанесення розчину під маяки

Використовується для вирівнювання значних перепадів. Як орієнтири, які покажуть, як штукатурити стіни, використовуються напрямні з металу. На їх купівлі не варто заощаджувати. Якісний метал згодом можна залишити всередині основи, і воно згодом не покриється іржею. Деталі сумнівної якості краще видаляти, що є досить трудомістким.

Напрямні встановлюють по всій довжині стіни на відстані близько 150 см одна від одної. Така відстань вибирається, щоб у процесі вирівнювання правило рухалося двома сусідніми профілями. Їх виставляють строго за рівнем та надійно закріплюють до основи. Найпростіше для цього використовувати гіпсовий розчин, який швидко схоплюється і надійно тримає елементи. Можна кріпити на шурупи, але це складніше.

Потім готується штукатурний розчин. Робити це потрібно у суворій відповідності до інструкції виробника. Далі приступають до оштукатурювання.

Вирівнювання без маячків

Використовується для вирівнювання поверхонь із незначними перепадами. Орієнтири-маяки не виставляються, тому якість роботи обов’язково контролюється за допомогою рівня. Всі етапи виконуються в тій же послідовності за винятком того, що в ході начерки розрівнювання суміші проводиться не правилом, а теркою. Більш детально та повно технологія показана на відео, яке ми пропонуємо подивитися.

Самому заштукатурити стіни не так вже й складно, навіть якщо за справу береться майстер-початківець. Навички відпрацьовуються у процесі роботи. Перш ніж братися за обробку, бажано потренуватися на невеликій ділянці. Так можна виявити всі «слабкі» місця, попрацювати з ними, отримати необхідні навички та невеликий досвід.

Якщо ж бажаєте довірити оздоблювальні роботи фахівцям – звертайтесь до майстрів Локального ремонту у вашому місті.

Локальний Адміністратор
Категорії: Квартира

Локальний Адміністратор

Займаюсь пошуком актуальної інформації та перевіркою статей на достовірність. Консультую на сервісі Локальний Ремонт.

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *