Взагалі кухня в любому будинку чи квартирі – одне з найбільш експлуатованих місць. Щоб її ремонт пройшов гладко, всі етапи мають бути ретельно продумані та сплановані. Слід враховувати як візуальні аспекти, так і функціональні рішення. Якісна підготовка до ремонту стосується кожного приміщення – не важливо, велика це кухня або маленька кухонька в багатоквартирному будинку.
Однак ремонт маленької кухні у старому житловому фонді – «хрущовці», «сталінці», панельних будинках – має свої правила. Зазвичай це кімната з дуже обмеженим простором та формою, яку важко облаштувати. Необхідно буде забезпечити зручність її використання та достатньо місця для зберігання необхідних речей. Однак вам не обов’язково відмовлятися від гарного інтер’єру, щоб насолодитись унікальним дизайном даного приміщення.
Ремонт кухонної зони передбачає не тільки демонтаж старих меблів та розстановку нових, але й складну роботу, яка вимагатиме допомогу фахівців. Тому до нього треба добре підготуватися, аби позбавити себе від непотрібних витрат, тяганини та нервового стресу.

Ремонт кухні – косметичний чи глобальний?
На першому етапі підготовки необхідно вирішити, який вид ремонту ви будете робити. Потім треба порахувати витрати, запланувати період коли домочадці будуть у відпустці, діти на відпочинку (канікулах). Адже робота може зайняти більше часу, ніж ви гадаєте, а без кухні дуже важко вести звичний спосіб життя. Тому бажано тимчасово переїхати в інше житло (на дачу, до батьків і т. д.).
Невеликий ремонт кухні робиться, коли кухонні меблі знаходяться в нормальному стані, але стіни/підлога потребують оновлення. Ви також можете його зробити, коли меблі необхідно замінити або оновити (пофарбувати фасади шаф, якщо вони з цінних порід натуральної деревини, наприклад, дубу), чи встановити нову стільницю, без зміни їхньої нинішньої розстановки.
Капітальний ремонт – це найкращий вибір, якщо все приміщення виглядає непривабливо, є складнощі з експлуатацією установок, побутової техніки, пошкоджені меблі, що не підлягають вже ніякому ремонту. В цьому випадку витрати будуть вище, але кухня отримає новий вигляд, а також додаткові функції, які зроблять її більш зручною у використанні.
Концепція робочого трикутника – правило дизайну
Перш ніж розпочати ремонтні роботи, необхідно скласти або замовити дизайн-проект нової кухонної зони. Потім обрати стиль майбутнього інтер’єру і, виходячи зі стилю, – вибрати відповідні матеріали. Найкраще працювати з професійним дизайнером, який подбає про функціональність облаштованого приміщення. Підготовка детального проекту також дозволить вам визначити передбачуваний бюджет, потрібний для проведення ремонту. Встановіть ліміт, який ви не бажаєте перевищувати, та переконайтеся, що у вас є резерв на випадок неочікуваних витрат.
Під час підготовки проекту кухні варто враховувати принцип так званого «робочого трикутника». Він визначає мінімальні відстані між основними кухонними приладами – холодильник-мийка-плита. Його суть полягає в наступному:
- відстань між холодильником та мийкою – 45-50 см;
- відстань між мийкою та плитою – 80-90 см;
- відстань між холодильником та плитою – 120-170 см.
Користуватися кімнатою з принципом робочого трикутника набагато комфортніше, тому що вам не потрібно робити багато рухів при приготуванні їжі та прибиранні. Винятком із правила є лінійне розташування меблів та обладнання.
Правильно спроектована кухня – це та, де все знаходиться під рукою. Вибрана форма розміщення кухонних меблів в першу чергу впливає на функціональність та ергономіку, а також естетику інтер’єру. Найпопулярнішими плануваннями кухонних меблів є:
- Лінійна (пряма) – найбільш поширена розстановка, особливо для маленького і вузького приміщення. Меблі та техніка встановлюються вздовж однієї стіни. За наявності більшого вільного простору, цей варіант не самий практичний.
- Паралельна (дворядна) – особливістю такого розміщення меблів та техніки є їх установка вздовж двох стін навпроти один одного. Але цей варіант підходить тільки якщо кухня простора, квадратної форми, або ж прохідна.
- Г-подібна (кутова) – популярне рішення і для просторого, і для маленького, але дуже вузького приміщення. Меблі встановлюють уздовж двох стін під кутом, завдяки чому добре працює концепція «робочого трикутника», що значно економить місце.
- П-подібна – даний спосіб передбачає розташування меблів вздовж 3-х стін у формі букви П. Щоб встановити її таким чином, необхідна форма кухні у вигляді квадрата або прямокутника (але не вузького) та площа приміщення не менше 12 квадратних метрів.
- Острівна – стильне і сучасне планування, однак передбачає розміщення лише у просторому приміщенні з мінімальною площею 15 м2 або у кухні-студії. Меблі уздовж стін встановлюються лінійно, кутом чи буквою «П», а острівна частина, яка є засобом зонування, – по центру. На ній можна розташовувати мийку, варильну поверхню з витяжкою, місце для приготування та прийому їжі.
На цьому ж етапі бажано погодити, як саме будуть розташовані прилади, що потребують електроенергії. Розетки потрібно робити саме біля них, щоб кабелі від кухонного комбайна, мікрохвильової печі, тостера, чайника, холодильника не переміщувалися по всій кухні. Також треба продумати місцеве освітлення робочої зони, та передбачити вивід електро-точки під освітлення.
Це ж стосується приладів споживання води. Майстри-сантехніки не рекомендують, щоб водовідведення йшло трубами, які розташовані під кутом, тому що це загрожує ризиком засмічення. Бажано, щоб стік з мийки розташовувався до точки зливу не під кутом. Пральної та посудомийної машини це не стосується, бо в цих пристроях водовідведення йде гнучким шлангом.

З чого розпочати ремонтні роботи на кухні?
Перед початком ремонту кухні її необхідно правильно підготувати. Найкращий спосіб – це повністю порожнє приміщення, яке дає простір для виконання всіх дій. Слід демонтувати кухонні меблі та мийку, відбити стару плитку (обдерти шпалери), зняти старе стельове і підлогове покриття. На цьому етапі підготовчих робіт необхідно потурбуватися про те, як вивезти та утилізувати демонтоване будівельне сміття, старі меблі і т. д. Якщо кухонне обладнання використовуватиметься знову, його потрібно винести в іншу кімнату для захисту від бруду та пошкоджень.
Потім на основі попередньо підготовленого дизайну інтер’єру можна приступати до ремонтно-оздоблювальних робіт, в результаті яких ви отримаєте кухню вашої мрії.
Як правильно виконати ремонт кухні: крок за кроком
Після того як ваша кухня повністю готова до початку ремонту, починаємо основні роботи Ось список найважливіших речей, які потрібно зробити при ремонті кухні:
1. Перші монтажні роботи
Ремонт на кухні слід розпочинати з проведення необхідних монтажних робіт, пов’язаних з електричними, водопровідно-каналізаційними, газовими та вентиляційними комунікаціями. До переліку цих робіт входять:
- Заміна старих електричних кабелів – нові повинні бути трижильними або п’ятижильними для підключення індукційної плити та іншої побутової техніки. Силові кабелі мають бути розраховані під максимальне навантаження кухонного електрообладнання.
- Розведення прихованої електропроводки – до нових розеток, приладів освітлення.
- Заміна стояків (за потреби), водопровідних та каналізаційних труб.
- Підведення систем водопостачання і каналізації до установок, що вимагають подальшого підключення – посудомийної машини, пральної машинки.
- Підключення газу (за нормами безпеки газові труби мають проходити поверхнею стін).
- Виконання або модифікація системи вентиляції – самопливна чи примусова (для встановлення кухонної витяжки). Перевірка і, при необхідності, чистка вентканалу теж має бути частиною ремонтних робіт. Також слід пам’ятати, що не можна під час капітального ремонту збільшувати площу кухні за рахунок вентиляційної шахти. Для кухонь з газовими приладами вентиляція надважлива, бо це стосується безпеки проживання в квартирі.
Монтажні роботи по комунікаціях мають виконувати кваліфіковані майстри – електрик, сантехнік, фахівець газопостачання. Це гарантія того, що вони будуть виконані правильно, а готові установки і електроустаткування безпечними.
2. Заміна вікон та підвіконь
Пластикові склопакети та внутрішні підвіконня можна встановити до оштукатурювання стін. Сучасні дерев’яні вікна слід ставити лише після проведення «мокрих робіт». Нанесення на стіни вапняної штукатурки при встановлених дерев’яних вікнах може призвести до пошкодження їхньої фурнітури. Під час подальших оздоблювальних робіт як пластикові, так і вікна із деревини обов’язково повинні бути щільно обтягнуті захисною самоклеючою плівкою.
3. Оздоблення стін та стелі
Після завершення монтажних робіт можна приступати до оздоблення стін. Насамперед слід зашпаклювати наявні порожнечі, відштукатурити, загрунтувати та вирівняти поверхню. Найбільш трудомістким є виготовлення гіпсового покриття – його необхідно нанести на стіни і добре розгладити. Однак ефект виходить дуже естетичним. Ви можете пофарбувати їх різними водоемульсійними фарбами, які підходять для миття.
Шпалери вимагають менше роботи – для кухні варто вибирати вінілові, що відрізняються стійкістю до вологи і їх можна мити. Сьогодні найчастіше шпалери розміщують на одній стіні, для створення цікавого контрастного ефекту. Місце для гостей можна оздобити, наприклад, дерев’яними панелями, щоб воно було більш комфортним і схильним до розмов. А робочу кухонну зону оформити кахлем, зробивши її практичною та готовою витримати перепади температур. Існує безліч варіантів комбінованого оздоблення стін на кухні.
Для обробки стін на кухні можуть використовуватися й інші види матеріалів, наприклад цегла або імітація цегли та каменю, популярні насамперед для декору інтер’єрів у стилі лофт.
На цьому етапі також важливо правильно обробити «фартух» над стільницею, щоб захистити це місце від бруду та полегшити його прибирання. В основному використовуються керамічна плитка, скляні скіналі, ламіновані панелі та шпалери, що миються. Стандартна висота фартуха 50-60 см.
Варіанти оздоблення стелі.-–це може бути фарбування, встановлення підвісної або натяжної конструкції. Для монтажу останніх вирівнювати основу стелі не обов’язково – вони приховають усі її дефекти.
Фарбування завжди починають зі стелі. Якщо спочатку пофарбувати стіни, то як би ви акуратно не наносили фарбу на стелю, все одно є ймовірність потрапляння крапель фарби на поверхню пофарбованих стін. Коли ж спочатку покрити фарбою стелю, то навіть якщо на стіни потрапить трохи фарби, її можна видалити розчинником або наждаковим папером (коли краплі вже затверділи).
4. Вирівнювання і укладання підлоги
Якщо підлога нерівна, доведеться її вирівняти. Для цього можна використовувати розчин, зроблений з готової бетонної суміші (марок М100, 150, 200, 300) або спеціальну самовирівнюючу стяжку, яка робить поверхню підлоги ідеально рівною.
Для обробки підлоги на кухні зазвичай вибирають керамічну плитку. В даний час великою популярністю користуються великоформатні плити та ефектні мозаїки, у тому числі під бетон і дерево з марокканськими або східними візерунками. Плитка для підлоги укладається на клей, що містить у своєму складі цемент, пісок і пластифікатори.
Ще один варіант – модульне покриття із ПВХ. Найкраще покласти його на звукоізоляційну основу. Для монтажу потрібна лише киянка, за допомогою якої слід зафіксувати плитки, зібрані методом «пазл» та скріплені між собою замковою системою. Надлишки легко обрізаються столярним ножем.
У кухнях також можна покласти підлогові панелі, ламінат, лінолеум. Відмінна пропозиція – вінілові планки. Вони стійкі до вологи, тому під її впливом не деформуються. При встановленні ламінованих панелей потрібно не забувати відразу видаляти з них пролиту воду, інакше вони можуть здутися.
Якщо на кухні вирішили зробити дерев’яний паркет, укладати його слід після завершення всіх мокрих робіт у приміщенні. Волога може деформувати деревину.
5. Складання кухонних меблів
Коли роботи з обробки стін, стелі та підлоги закінчені, настав час встановити кухонні меблі. Їх монтаж можна виконати самостійно, дотримуючись інструкцій виробника, або запросити компанію, яка робила кухню на замовлення. Чим складніша конструкція кухні, тим більше часу займає монтаж. Найчастіше термін монтажу кухонних меблів складає від 1 до 7 днів.
6. Установка побутової техніки
Робота в цій частині залежить від того, стоятиме обладнання окремо чи буде вбудованим. Побутова техніка також має бути належним чином вирівняна, а потім підключена до електричних, водопровідних і газових установок відповідно до стандартів виробника. Слід пам’ятати, що підключення газових приладів мають виконувати тільки кваліфіковані спеціалісти.
На цьому етапі також встановлюється кухонна мийка та фурнітура. Раковина може бути накладною або врізною(для цього в стільниці роблять виріз) А накладна мийка встановлюється прямо на підлогову кухонну шафку, і з’єднується з стільницею алюмінієвими планками.
6. Монтаж світильників
Така робота зазвичай виконується в останню чергу, але якщо передбачається підвісна стеля зі світлодіодними люверсами, то це робиться на етапі монтажу стелі.

Ось і завершуємо ремонт кухні. Звісно, складно передбачити одразу всі “підводні камені”. Але, спланувавши етапи робіт заздалегідь, простіше уникнути марних витрат та хвилювань. До речі, якщо ви робите ремонт лише кухні, особливо капітальний, варто до початку робіт потурбуватися про ізоляцію інших приміщень: замкнути кімнати, та навіть заклеїти їх плівкою, щоб уникнути пилу; постелити захисне покриття на підлогу коридору, щоб не засмітити і не пошкодити його будівельними матеріалами. Якщо ж ремонт кухні косметичний, і ви проживаєте в квартирі – почепіть поліетиленову плівку над дверима інших кімнат, та покладіть на підлогу біля кожної кімнати вологу ганчірку.
Якщо вам потрібна додаткова інформація від експертів ремонту, звертайтесь до фахівців ресурсу Локальний Ремонт, і оновлення вашої кухні буде цікавим та приємним процесом.
- Ламінат на стіну: плюси і мінуси - 24.03.2023
- Як вибрати фарбу для стін в різних кімнатах - 21.03.2023
- Абсолютно все, що потрібно знати про паркет та його альтернативи - 17.03.2023
0 коментарів