Перш ніж розпочинати підготовку до ремонту квартири чи будинку, потрібно вирішити, що саме ви хочете змінити. Це може бути косметичний ремонт – поклейка нових шпалер, оновлення стелі, заміна лінолеуму. Або вам потрібен капітальний ремонт з вирівнюванням стін, ремонтом підлоги, заміною дверей і вікон. Від цього залежатиме послідовність як монтажних, так і оздоблювальних робіт, а також необхідність залучення спеціалістів та фінансові витрати.

початок ремонтних робіт

Найпоширеніші етапи ремонтних робіт

Як правило, комплексний ремонт проводиться у такому порядку:

  • роботи з водопроводом, каналізацією та електропроводкою;
  • заміна вікон і внутрішніх підвіконь;
  • оздоблення стелі: фарбування або монтаж підвісних чи натяжних конструкцій;
  • шпаклівка, ґрунтування і вирівнювання стін;
  • вирівнювання підлоги та укладання підлогового покриття;
  • фарбування або наклеювання шпалер (панелей ПВХ) на стіни;
  • встановлення дверних коробок та міжкімнатних дверей. 

При проведенні капітального ремонту, доведеться пройти усі етапи. І краще, якщо це робитиме одна бригада майстрів, дотримуючись чіткого план ремонту квартири (будинку). Тоді і чорнове, і чистове оздоблення будуть виконані однаково добре.

Етап 1. Монтажні роботи всередині приміщень

Внутрішнє оздоблення квартири або приватного будинку починається з розведення водопроводу та каналізації. При цьому одночасно можна виконувати роботи з електрики – розведення прихованих кабелів (електричних, телефонних, сигналізації). Правило полягає в тому, що всі інсталяції, які повинні залишатися невидимими, встановлюються до початку чорнових оздоблювальних робіт, а ті дроти та труби, які розподілятимуться по поверхні – після їх завершення.

Етап 2. Заміна старих вікон та внутрішніх підвіконь

Металопластикові вікна та внутрішні підвіконня варто встановлювати до оштукатурювання стін та фрагментів косяків. Тоді не буде проблем з обробкою чи технологічних перерв. Однак дерев’яні вікна слід ставити лише після проведення мокрих робіт. 

Нанесення на стіни цементно-вапняної штукатурки, при встановлених дерев’яних вікнах, може призвести до незворотного пошкодження фурнітури, оскільки з них дуже важко видалити бризки розчину. Деякі виробники навіть знімають із себе гарантію, якщо їхні вікна, виготовлені з дерева, були встановлені до оштукатурювання.

Під час встановлення, та подальших оздоблювальних робіт, як пластикові склопакети, так і дерев’яні вікна обов’язково повинні бути щільно обтягнуті захисною самоклеючою плівкою, щоб запобігти їх забрудненню або пошкодженню. Для металопластикових вікон можна також використовувати більш інноваційне рішення – спеціальну рідину, яка, після нанесення на поверхню валиком чи пензликом, висихає і утворює шар щільної полімерної плівки. Потім вона легко видаляється вручну. Категорично заборонено покривати «рідкою плівкою» дерево, щоб не порушити його фактуру!

Такі ремонтні роботи, як заміна вікон, рекомендується проводити лише у певну пору року з чітким акцентом на погодні умови. Вони зазвичай виконуються з весни до осені.

Етап 3. Оздоблення стель: фарбування або монтаж підвісних чи натяжних конструкцій

Якщо ви плануєте пофарбувати стелі або поклеїти на них шпалери, спочатку їх потрібно відштукатурити. Коли штукатурка висохне (не більше двох діб), можна приступати до наклеювання шпалер або фарбування. Зазвичай наноситься 2 шари фарби – для рівномірного кольору і текстури. Приблизно через два дні вона має повністю висохнути. Тут порядок робіт наступний: починаємо з фарбування стель, а тільки потім – стін.

Якщо спершу пофарбувати стіни, то як би ви акуратно не наносили фарбу на стелю, все одно залишається ймовірність того, що її краплі потраплять на поверхню пофарбованих стін. Коли ж спочатку покрити фарбою стелю, а після неї стіни, то навіть якщо на них потрапить трохи фарби, її можна видалити за допомогою розчинника або наждакового паперу (затверділі краплі).

При монтажі підвісних гіпсокартонних чи натяжних конструкцій основу стелі вирівнювати не обов’язково. Однак в даному випадку їх слід встановлювати лише після того, як на стіни нанесена штукатурка. Завдяки попередньо оштукатуреним стінам та отриманню правильної геометрії кімнат, монтаж буде набагато ефективнішим.

Головні переваги таких конструктивних елементів – швидкий монтаж та здатність приховати всі дефекти, які є на перекритті – тріщини, вм’ятини, нерівності та будь-які інші недоліки, що псують зовнішній вигляд стелі. Але вони мають і свої недоліки. Насамперед, це зниження висоти приміщення на 5-6 см, а в ідеальному випадку на 3-4 сантиметри.

Етап 4. Шпаклівка, ґрунтовка і вирівнювання стін

У першу чергу штукатуряться стіни, далі дверні та віконні отвори, а також будь-які заглиблення у стінах. Свіжонанесені штукатурки не слід штучно сушити – це прискорить їх схоплювання, але викличе швидку усадку, внаслідок чого з’являються подряпини та тріщини. Оштукатурені стіни треба ретельно загрунтувати відповідними препаратами, наприклад, акриловою ґрунтовкою глибокого проникнення.

Далі потрібно обсадити їх жорсткими перфорованими профілями (бажано алюмінієвими, оскільки сталеві згодом іржавітимуть). Вони призначені для того, щоб надійно фіксувати кути стін. Також з їхньою допомогою можна надати приміщенню більш рівного і гарного вигляду.

Ви можете виконати обробку стін гіпсокартоном або гіпсоволокнистими листами, які значно спрощують і прискорюють процес ремонту, тому що їх встановлення не потребує трудомістких «мокрих робіт». Порівняно зі штукатуркою, вони краще поглинають звуки та вологу. Гіпсокартон підходить тим, хто мріє створити в будинку незвичайний дизайн, тому що матеріал легко гнеться. До того ж, між ним і стіною можна прокласти додатковий шар утеплювача.  

Але слід пам’ятати, що облицьовувати їх у такий спосіб слід тільки після того, як буде зроблена підкладка на підлозі, встановлені вікна, внутрішні підвіконня та міжкімнатні двері.

Етап 5. Вирівнювання підлог та укладання підлогового покриття

Коли всі перераховані вище роботи виконані, можна приступати до виготовлення стяжки на підлогу. Для цього використовують сухі бетонні суміші марки М100, 150, 200 або 300, з яких роблять розчин. Однак бетонна стяжка потребує тривалого сушіння. Шар бетону 5 см буде сохнути до 28 днів. Так довго чекати не завжди вигідно, бо тоді ремонт затягнеться. У такому випадку краще застосовувати самовирівнюючу наливну суміш, яка робить поверхню ідеально рівною та гладкою.

Незалежно від того, паркет ви вибрали чи ламінат, потрібно обов’язково укладати їх до встановлення дверей, але вже після того, як стіни будуть готові. Якщо ви спочатку зробите фінішне покриття для підлоги, а потім займетеся стінами, то, як би ви не були обережні, можете легко його пошкодити. Через це вся важка робота буде витрачена марно.

У тих приміщеннях, де передбачається покриття підлог керамічною плиткою (кухонна зона, ванна кімната, туалет), робити наливні стяжки не обов’язково. З професійного погляду краще скористатися спеціалізованим продуктом – густим клейовим розчином, у складі якого є всі необхідні компоненти (цемент, кварцовий пісок, пластифікатори). Його дійсно можна використовувати з метою розгладження підлоги. Заливається підготовчий шар завтовшки 3-6 мм. Якщо не вирівняти підлогу перед укладанням плитки, то через перепади висоти під нею накопичуватиметься волога, а перекоси утворять порожнечі. У результаті плитка почне відшаровуватися.

підготовка до укладання підлогового покриття

Етап 6. Фарбування, наклеювання шпалер або панелей ПВХ на стіни

Коли цементно-вапняна шпаклівка та ґрунтовка на стінах висохнуть, можна приступати до їх обробки – нанесення декоративної штукатурки (наприклад, таделакт, мікроцемент, ліпнина), фарбування акриловою фарбою або наклейки шпалер чи пластикових панелей. 

Тільки не забудьте спочатку пофарбувати стелі, а потім облицьовувати стіни! При фарбуванні поверхні стін вперше рекомендується також наносити два шари фарби. 

Етап 7. Встановлення дверних коробок та міжкімнатних дверей

Наприкінці ремонтних робіт, коли вже все готово, можна приступати до останнього кроку – врізання коробок і встановлення дверей між кімнатами. Їх монтаж повинен бути останнім пунктом комплексного ремонту квартири чи будинку – інакше вони можуть бути пошкоджені або дуже забруднитися. До того ж, може виявитися, що рівень підлоги зависокий або занизький для дверей, і це створить додаткову проблему.

Але, якщо ви плануєте постелити килимове покриття для підлоги (ковролін), буде зручніше спочатку встановити двері. Після монтажу дверей не забудьте перевірити їх функціонування та, при необхідності, внести відповідні корективи.. Правильність установки перевіряється при відчиненні двері на 90, 45 та 15 градусів. Якщо полотно залишається нерухомим у цих положеннях, завдання виконане вірно. Якщо ж ні, потрібно виправити проблему.

ВАЖЛИВО: Двері завжди повинні лежати горизонтально на підлозі, чекаючи своєї черги. Не бажано тримати їх в кімнаті, де проводяться «мокрі роботи». У приміщенні з підвищеною вологістю шпон починає відшаровуватися або здуватись.

варіант фінішного декоративного оздоблення стіни

Вище ми представили приблизну послідовність ремонтно-оздоблювальних робіт у квартирі чи будинку. Однак деякі кроки можна виконувати паралельно, якщо дотримуються певних умов. Не буває двох однакових приміщень, тому плановий графік ремонту потрібно детально узгодити з підрядником і скоригувати під ваше житло та, звичайно ж, під ваш бюджет.

Локальний Адміністратор

Локальний Адміністратор

Займаюсь пошуком актуальної інформації та перевіркою статей на достовірність. Консультую на сервісі Локальний Ремонт.

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *